Kultura

V bublině puberty

Kultovní komiks Daniela Clowese Mrtvej svět nezestárl ani po více než dvaceti letech. I když občas chceme sami sebe přesvědčit, že dnešním teenagerům nelze rozumět, čerstvý český překlad grafického románu o Enid a Rebecce ukazuje, že změnou prošly kulisy, ale podstata dospívání zůstává stejná.

Kamarádky z dětství stále ještě šlapou vodu na předměstí a nemají na sklonku puberty jasno co se sebou. Hrají o budoucnost, ale zatím nedospěly natolik, aby si to připustily. Svůj čas kromě školy dělí mezi objevování bizarních bister (Enid) a přemýšlení nad sexem se zvláštními týpky (Rebecca). Vtip jejich slovních výměn leží v extrémech, sarkasmu a popkulturních narážkách. Komiks je zaplněn bublinami, ale ty vlastně jen deklarují, co chtějí dívky ukázat okolí – to, jaké doopravdy jsou a co prožívají, se odráží převážně v kresbě. Rychlé změny image u Enid, fyzická stránka jejich přátelství, mimika Rebeccy, která v komentářích často zůstává pozadu. Nejedná se o přísný koncept, Clowes jako zkušený tvůrce dokázal vytěžit médium komiksu natolik, aby věrně zachytil určující pocity teenagerů – zmatek a nejistotu. Citlivě a bez zesměšňování zobrazil bolest dospívání, kdy se poznávání sebe sama navenek často projevuje trapností a křečí. Duše a tělo tehdy bývají v takovém rozporu, že je okem postřehnutelný. A právě z těchto momentů Clowes vytváří dynamiku komiksu.

Čtenáři tak postupně dochází, že svět dívek se musí rozdělit. Nejen kvůli první zradě v jejich přátelství, ale i proto,…

I_obalka_R29
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R29
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte