V příběhu soutěže na desetimiliardovou zakázku na výběr mýtného na českých dálnicích se v posledních týdnech objevují informace, které ještě více než v minulosti zpochybňují její férovost a zákonnost. Víme, že policie a státní zástupci prověřují možnou korupci v soutěži. Víme, že před třemi týdny rozhodl Krajský soud v Brně, že ministerstvo dopravy neoprávněně podepsalo loni na podzim smlouvu s vítězem tendru, společností CzechToll, jejímž spolumajitelem je i Petr Kellner.

A minulý týden sdělil nový ministr dopravy Vladimír Kremlík, že opět mění podmínky soutěže. V původním zadání bylo, že se mýtné bude vybírat i na 900 kilometrech silnic první třídy. Po vítězství společnosti CzechToll, dnes už bývalý ministr dopravy Dan Ťok tuhle podmínku soutěže zrušil, společnost Kapsch následně protestovala proti porušení podmínek soutěže, a nový ministr vrátil podmínky zpět.

Je to zmatek a Česko bude kvůli němu s největší pravděpodobností stát mýtné několik miliard korun navíc. Za všechno přitom mohou zásahy politiků do soutěže.

Nová vláda, nový postoj

Kapsch i CzechToll jsou vlivní hráči a zdá se čím dál jasnější, že obě společnosti zákulisně lobbovaly u politiků za své zájmy. Připomeňme si, co je jisté. Už na podzim 2017 se místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek sešel na tajné schůzce s šéfem ÚOHS Petrem Rafajem a podle úryvků z policejního odposlechu se domlouvali, jak prosazovat v soutěži o mýtné zájmy společnosti Kapsch. Následné rozhodnutí ÚOHS, které zakázalo…

obal26
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 49 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

obal26
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 49 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 3018

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte