_DSF3367
Štrbské pleso • Autor: Milan Jaroš

Křestní jméno mám po džusu, příjmení po papeži.

Jmenuji se Karola Vojtylová a někteří lidé si myslí, že po papeži mám i to křestní, když byl Karol, ale mýlí se. Mí první rodiče si kdysi kupovali džus v modré plechovce nazvaný Karola. Prázdné plechovky s modrým obalem jsme měli všude i poté, co se Karola přestala vyrábět a nahradil ji Zeus. Bratr, který se narodil po mně, se už jmenoval Zeus.

Ne, dělám si legraci. Jmenuje se Paťo. Dlouho jsem ho neviděla.

Učitelka ve staré škole na jihu, kam jsem chodila jen jeden rok, mi k jménu Vojtylová pokaždé dodala papežová. Vojtylová papežová, k tabuli. Pan farář mě oslovoval moje milá, tak jako ostatní děvčata, chlapce zase můj milý, ale když jsem si přišla pro oplatku, protože jsem byla hladová, pohladil mě po hlavě a poslal pryč, boží tělo není pamlsek, moje milá.

Někteří lidé se ve vyšším věku rozpínají, jiní scvrkávají. Děda Molding je ten první případ. Když jsem přišla do této rodiny, měl šedesát kilogramů, oblékal si široké kalhoty a vestu, teď váží sto a chodí v obtažených věcech a teniskách.

„To má ze smutku,“ říká otec, „a v tom mám prsty i já.“ Znám hodně důchodců, kteří jsou úplně scvrknutí, a přece se rozpínají do mimořádných velikostí. Nemají nutkání mlčet, když si k nim přisednu s mobilem v ruce, a mluví o nádoru v mozku, který mi přivodí telefonování.

V obchodě rozpínavě zvedají ruku se svazkem banánů, z důchodu si mohou dovolit jen banány a nic jiného, a tak je nutno pustit je dopředu, protože mají…

obal26
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 49 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

obal26
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 49 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte