_DSF3986
Čierna nad Tisou

Lásku k vlasti si nepředstavuji tak, že o tom pohovořím do rozhlasu, oháněje se hezkými slovy, nebo to, jak hodně mi na ní záleží, napíšu do novin, rozčiloval se pan lékárník po Monsignorově návratu ze Žiliny, Prahy, Bratislavy a Komárna, kde nejdřív slovenští politici přijali a před Katolickým domem přečetli Manifest slovenského národa a potom přednesli i návrh na přechod státní moci vztahující se ke Slovensku z Prahy do slovenských rukou. Tento manifest potom půl hodiny před půlnocí ještě ten samý den, tedy 6. října 1938, šéfredaktor Slováka Alexander Mach přečetl do rozhlasu.

Poslouchali jsme i burcující projev ministerského předsedy první autonomní vlády Slovenské země, nespali jsme. Dodnes si pamatuju ta slova, která už jsem znala, protože mi je Monsignore diktoval těsně před svým odjezdem: Buďte jednotní a nevzdávejte se! Těm slovům jsem rozuměla a byla mi drahá. Možná proto, že jsem je už znala, že jsem je slyšela přímo od jejich původce, od Andreje Hlinky, slyšela jsem je na vlastní uši. Bylo to dávno a já jsem byla v mrákotách, ale ještě i teď v nich zní jeho stařecky zastřený, ale vroucí hlas. Hlas mého dobrodince a anděla hovořícího maďarsky: Nevzdávej se, dítě drahé, slyšela jsem, když jsem se probrala v davu na náměstí ze svého záchvatu zuřivé úzkosti.

V rozhlasem přenášeném pozdravu od nově jmenovaného předsedy první autonomní vlády Slováků v dějinách ale zazněla i jiná slova, a ta si pamatuju také, protože po skončení projevu se u Balákových kolem nich…

obal26
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 49 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

obal26
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 49 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte