24-hlava
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Říká to lidová zkušenost, říkal to Sigmund Freud a říkají to i výzkumy současných vědců. Totiž: příslušníci druhu homo sapiens vykazují zřetelný sklon vybírat si milostné partnery, kteří se podobají jejich rodičům. Pokud teď protestujete a lovíte z rodinného alba fotografie na důkaz toho, že vaše drahá polovička absolutně ničím nepřipomíná vaši matku, zadržte. Jde o pouhou tendenci, která nezvítězí pokaždé, protože při namlouvání soupeří s mnoha dalšími vlivy a faktory. Studie, jimž se mimochodem věnují i čeští vědci, však ukazují, že v našich mozcích je tahle příchylnost k rodičovským typům usazena docela silně.

Housata a lidé

Kromě otce psychoanalýzy k porozumění tomuto tématu zásadně přispěl i další Rakušan – zoolog a znalec zvířecího chování Konrad Lorenz. Když si na YouTube zadáte jeho jméno, vyskočí na vás archivní video, v němž přírodovědce na jeho venkovském statku doprovází na každém kroku hejno cupitajících housat. Lorenz s nimi testoval princip, který dostal název imprinting neboli vtištění.

Spočívá v tom, že house si okamžitě po vyklubání z vejce zafixuje jako rodiče to, co v prvních chvílích uvidí – což je samozřejmě nejčastěji husí matka –, a toho pak ve vlastním zájmu věrně následuje. Lorenz takhle dokázal podsunout zkoumaným housatům za „rodiče“ nejen sám sebe, ale třeba červený míč. Celý proces má ovšem ještě druhou fázi: otištěná podoba později v dospělosti slouží jako vzor pro hledání sexuálního partnera. Lorenzův experiment se proto…

I_obalka_R24
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R24
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1560

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte