Jiří Zlatuška
Jiří Zlatuška • Autor: Matěj Stránský

Dnes to vypadá jako Babišův geniální plán: založit politické hnutí, najít do první volební kampaně známé osobnosti a později, když už bude hnutí zavedené, vyměnit osobnosti za loajální dělníky politiky, kteří nic nevymýšlejí a plní vůli předsedy. Pro osobnosti ze začátků hnutí ANO se vžil termín „kluci z plakátu“. Jedním z nich byl i emeritní rektor Masarykovy univerzity Jiří Zlatuška.

Stálo vám angažmá v ANO za to?

Mnozí mi vyčítají, když říkám, že toho nelituji a že bylo dobré se o něco pokusit. Věděl jsem, že moc korumpuje, a proto podobné snahy dopadnou dřív nebo později špatně. Musím však přiznat, že to skončilo špatně mnohem dřív, než jsem si původně myslel. I tak mi ale stálo za to pokusit se přispět k tomu, aby některé věci nedopadly tak špatně, jak by mohly, nebo dopadly lépe, než by mohly.

Co se stalo? Změnil se Babiš, nebo se změnila strana jako celek?

Myslím, že čtyři roky předtím byl Babiš jiný člověk. Můžete namítnout, že jsem byl naivní, a můžete mít pravdu. Ale myslím si, že se změnil. Domnívám se, že některé jeho postoje ze začátků nebyly hrané, že to prostě nebyla ďábelská komedie s dohledem daleko dopředu. Mně vůbec nepřipadá, že je Babiš takhle sofistikovaný, naopak si myslím, že funguje strašně prvoplánově, nechá se ovlivnit posledním člověkem, se kterým mluvil. Nemá sofistikovanost toho, co vyžaduje řízení státu. Do toho musí být zataženo víc lidí, to je prostě systém. Tohle vidění on podle mě vůbec nemá. A z tohoto hlediska se mi nezdá, že by to celé byla plánovaná habaďúra.

Co myslíte tou habaďúrou?

Že se tvářil, že do svého projektu bere známé lidi, které chtěl ale jen využít na plakátech a později pokračovat bez nich. S tím by musela být spojená velká sofistikovanost, které není schopen. Kdyby se to týkalo jenom mě, tak se dá říct, že jsem blbej a nemám dobrý odhad na lidi. Ale to samé byste musel říct o každém z těch známých lidí.

Řešil se někdy uvnitř ANO Babišův střet zájmů?

Myslím si, že ne. Já jsem však byl členem ANO v době, kdy střet zájmů ještě nebyl tak institucionalizovaný jako teď, kdy je v kolizi se zákonem a Babiš z něho má přímý finanční prospěch.

Myslíte si, že dnešní konflikt Babiše jako politika v očích voličů nějak ohrožuje?

Nevím. Výsledek střetu kolem auditu EU zatím směřuje k něčemu jinému: zřejmě se bude muset smířit s tím, že Agrofert ztratí možnost pobírat dotační tituly z veřejných peněz, protože jinak bude Babiš v přímém rozporu se zákonnými požadavky. Pokud by dotace ztratit nechtěl, musel by sám opustit post ve vládě, což asi neudělá, že jo…

Máte pocit, že se radši vzdá dotací?

Nevím, co udělá, jen říkám, co se mi jeví jako pravděpodobnější. Když čtu audit a čtu regule Evropské unie, tak podle mě není slučitelné, aby zůstal v pozici ovládající osoby firmy, kde jsou jeho peníze a jeho hrdost, a současně v pozici premiéra. Co udělá či neudělá, je jiná věc, ale tohle mi připadá jako přímý a nepopiratelný konflikt s právním státem. Snažit se zachovat současný stav znamená fungovat tím korupčním způsobem, proti kterému vždycky ústně brojil.

Pokud tedy Babiš stojí před rozhodnutím, jestli dotace, anebo angažmá ve vládě, myslíte si, že je možné s ním v hnutí za téhle situace vést nějakou racionální debatu?

To nedokážu posoudit, ovšem vyjádření, která dává na veřejnosti, mi připadají úplně mimo toho, co bych čekal od příčetného člověka.

Nejhorší byl asi jeho výrok o útoku na Česko. Pokud něčemu takovému věří, bude se chtít bránit. Kam je schopný zajít?

Jestli se mají bránit zájmy České republiky, tak se má nastolit právní stav a zastavit tohle čerpání dotací pro Agrofert.

To jistě. Teď se však ptám, kam je schopen zajít v hledání obrany proti tomu, čemu říká útok z Bruselu.

Nevím. Já si ho pamatuju z doby, kdy byl na poslaneckém klubu ochotný horovat pro agendu Rekonstrukce státu. Tohle je opravdu úplně jiný tvor.

I_obalka_R24
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R24
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2342

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte