57_zuniga
Diego Zúñiga: Mlha nad Iquique

Camanchaca je druh mraku, který se vyskytuje jedině v Chile: na rozhraní nejsušší pouště světa Atacamy a Tichého oceánu se sráží hustá mlha, z níž nikdy nezaprší. Je to také původní název minimalistické novely chilského spisovatele nejmladší generace Diega Zúñigy (1987). A pojmenování Camanchaca i český překlad názvu Mlha nad Iquique jsou přiléhavé nejen z hlediska dějiště víceméně prostého příběhu.

Mladého vypravěče odváží otec do rodného města Iquique na severu Chile a okraji Atacamy, odkud dál pokračují za peruánské hranice do Tacny: v Peru je mnohem levnější lékařská péče než v Chile a bezejmenný protagonista nutně potřebuje zubařský zákrok. A když jste zhruba dvacetiletý introvert, kterého otec spolu se svou novou manželkou a jejím synem odváží někam dlouho pouští, nezbývá než hledět do oblak a zpět do let doposud prožitého života. Myšlenky se v Zúñigově próze vynořují jako objekty v mlze, jsou obklopeny prázdnotou a mlčením. Co stránka z kratičkého románu, to strohá vzpomínka nebo obraz ze současnosti. Zúñiga přitom střídá výjevy z nudné cesty za zubařkou se scénami z minulosti, kdy se vypravěč chystá na cestu a rekapituluje svůj vztah s matkou i otcem. Také sama četba pak připomíná hypnotické, rytmické drncání vlaku či auta na staré vozovce. Mlžné jsou i vztahy a komunikace Zúñigových postav, které vedou obyčejné životy plné běžných tragédií, každodenní rutiny a provinilých radostí: bojí se spolu mluvit a vyměňují si spíš zámlky než tajemství.

I_obalka_R24
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R24
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte