Kultura

Království Elmet

Debut mediavelistky Fiony Mozley, pojmenovaný po posledním nezávislém keltském království v Anglii, nás zavádí mezi postavy na okraji, kočovníky a sezonní námezdní dělníky. Hlavní hrdinové však zašli ještě dál: v severoanglické krajině naplněné mýty, jež prorůstají do současnosti, si založili svoje království o třech lidech, v němž žijí mimo zákon a civilizaci. Děj se odehrává v neurčeném čase, ale zároveň dosti jasně vymezeném poznámkami typu „na nejhorší práci jsou Litevci“.

Obří taťka, kdysi boxer, nyní vybírající výpalné pro místního bosse, vyrábí se synem Danielem a dcerou Cathy luky a šípy, kterými loví zvěř, a v souladu s přírodou si postaví příbytek, který je pro ně jako živá bytost. Ovšem na půdě, již nevlastní, takže jejich ráj nebude dlouho trvat. Kolem navíc vládne chamtivost i korupce a idylu nakonec převálcuje násilí pocházející z tzv. spořádaného světa. Až bájný příběh má silné ekologicko-etické podtóny, ale nosným tématem je rodina, výchova a to, jak si potomci budují genderovou identitu daleko od společenských konvencí. Odvážná Cathy se v prostředí agresivních mužů naučí bránit, zatímco křehký čtrnáctiletý Daniel, vypravěč knihy, je spíš jejím protikladem.  Taťka sám je ztělesněním nezávislé maskulinity, zároveň má úctu ke zvířatům a dětem ponechává ve vývoji naprostou volnost.

To vše odráží i jazyk. Je poetický, když Daniel líčí přírodu či okamžiky lásky, ale pro drsné okamžiky volí syrová slova, zatímco pasáže po finální zkáze jsou až halucinogenní.…

I_obalka_R23
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R23
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte