23-kom
Andrej Babiš • Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Udělám všechno pro to, abych bojoval proti těmto dezinformacím,“ prohlásil premiér Andrej Babiš minulý pátek v projevu k Poslanecké sněmovně. Už jsme si zvykli, že Babišovy věty potřebují dovysvětlit, a stejné je to i zde. Dezinformacemi myslí obsah auditorské zprávy Evropské komise, která v první, debatě ještě otevřené formě dorazila do Česka a podle Hospodářských novin obsahuje závěr, že šéf české vlády porušuje unijní pravidla o střetu zájmů a náš stát bude muset vrátit dotace vyplacené z peněz EU Agrofertu po únoru 2017. Ponechme teď předmět údajného střetu zájmů stranou (podrobněji viz v textu na str. 18) a věnujme se zmíněnému citátu ze sněmovny. Babiš de facto říká, že udělá všechno pro to, aby „bojoval“ proti expertně-právním závěrům Evropské komise. Opravdu chtěl tohle říct? Skutečně udělá všechno, co bude moct?

Co řeknou voliči ANO

Výhrůžná Babišova slova doprovázená zlostnými grimasami není těžké bagatelizovat. Jak u něj bývá zvykem, mluvil zmateně, nesouvisle. Pětkrát za sebou opakoval, že Česko žádné peníze vracet nebude, a se smyslem pro dramatičnost prohlásil, že „zprávu samozřejmě nečetl“, patrně aby vzbudil lítost, že se to celé děje za jeho zády. Nečetl ji, ale ví, že jde o dezinformace, nesmyslné závěry a že Česko nic vracet nebude. Poté si sbalil papíry, nečekal na rozpravu poslanců a odešel.

Jeho problémy ale od nás neodejdou. Události kolem Babišova střetu zájmů ještě víc vyhrotí vztah mezi ním a opozicí, který je už tak plný…

I_obalka_R23
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R23
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2470

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte