Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Kontext

Obrana Evropy

Je čas bít na poplach. Sedmdesát let od konce druhé světové války je Evropa, kterou jsme od té doby vybudovali, v obklíčení.

The ruins of the German city of Dresden after allied air raids.
Okamžik velkého obratu k lepšímu. (Drážďany na konci druhé světové války) • Autor: UIG via Getty Images

https://open.spotify.com/episode/5fo4qcCHFnlazx4BVp0y5P

Ve stejnou chvíli, kdy v Paříži hořela katedrála Notre-Dame, šlapalo Národní sdružení Marine Le Pen na paty hnutí Emmanuela Macrona, o němž on sám tvrdí, že usiluje o „evropskou renesanci“. Ve Španělsku získala v celostátních volbách jeden z deseti hlasů extrémně pravicová strana Vox prosazující reakčně nacionalistické postoje, vůči nimž měla být španělská postfrankistická demokracie údajně imunní. Národovečtí populisté vládnou v Itálii a do Evropského parlamentu na kandidátce tzv. Bratrů Itálie kandiduje pravnuk Benita Mussoliniho. Pravicově populistická strana Finové, dříve Praví Finové (aby se tak odlišila od „nepravých“ Finů s nesprávnou barvou kůže nebo nesprávným náboženstvím), získala ve volbách minulý měsíc téměř stejný počet hlasů jako finští sociální demokraté. V Británii je možné nadcházející evropské volby vnímat jako druhé referendum o brexitu, i tam se ale zápas odehrává na stejném základním půdorysu jako ve zbytku Evropy. Nigel Farage je madam Le Pen v anglických gumácích, Pravý Fin ve tvídovém saku.

Mezitím, snad aby oslavila 30. výročí sametových revolucí z roku 1989, odsoudila polská vládnoucí strana Právo a spravedlnost chartu práv LGBT+ jako útok proti dětem. V Německu tamní Alternativa pro Německo úspěšně využívá národoveckou rétoriku, o níž jsme se domnívali, že je navěky mrtvá, jen s tím rozdílem, že v roli fackovacího panáka Židy nahradili muslimové. Vzpomeňte na varování Bertolta Brechta:…

I_obalka_R21
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R21
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte