Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Dopis z…

Dopis ze São Paula

Nemocnice pro panenky

07_dopis_profimedia
Autor: AFP, Profimedia

„Ježíš, co to děláš?“ zděsila se jedna známá, říkejme jí Paula, nad panenkou Mónikou, které najednou chyběla nožička. Její tříletá dcerka ji v zápalu hry utrhla a teď nešťastně seděla na chodníku a ječela na celé kolo. „Ukaž, já to opravím,“ uklidňovala ji maminka. Zkusila nožičku přišroubovat, ale jak šroubovala, upadla panence i ručička a pak druhá a nakonec i zbývající nožička. Zbylo jen nešťastné upatlané panenčí torzo. Holčička se rozeřvala ještě víc. „Neboj, neboj, zaneseme panenku do nemocnice,“ rozhodla se maminka. A nevymýšlela si.

V každém větším brazilském městě totiž existuje instituce zvaná Nemocnice pro panenky nebo Nemocnice hraček. Jsou to někdy celé domy, někdy skromnější dílny vymalované na modro s recepcí, kde čeká usměvavá sestřička v bílém čepečku s červeným křížem, která si od dětí přebere jejich hračku a odnese ji panu doktorovi. Ten bývá také celý v bílém a zlámanou hračku odborně vyšetří a uloží ji na pokoj intenzivní péče, kde ji pak operuje. Tedy zajde do skladu plného náhradních ručiček, nožiček a očiček, které pak zručně namontuje. Děti zatím celé napjaté a ztichlé čekají v čekárnách, až se jejich panenky, plyšáci, autodráhy nebo i počítačové hry, které by se jinak musely hodit do popelnice, uzdraví.

Některé nemocnice pro panenky mají dlouhou tradici a existují třeba i od roku 1937 jako Nemocnice pro panenky, hračky a hry v São Paulu, která má v největším brazilském městě hned tři pobočky a dalších 19 po celé zemi. Funguje tedy přes 80 let.…

I_obalka_R20
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R20
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte