Oliver Llaneza Hesse
Chuquicamata • Autor: Getty Images

Stahuju okýnko auta a podávám 1500 pesos mladé Chilance schované v mýtné budce. Po usměvavém „gracias“ mi na oplátku slečna se jmenovkou Sofia vrací účtenku a otevírá závoru na tříproudou asfaltku vedoucí hlouběji do nitra pouště Atacama. Tam někde v dáli na tisících kilometrech čtverečních neúrodné pouště se nalézá základ chilského ekonomického zázraku.

Oproti ostatním státům Jižní Ameriky je totiž Chile nápadně vyspělou krajinou, i když předpoklady k tomu nemělo o moc lepší než okolní země. Ještě před čtyřmi desítkami let bylo rozvrácenou zemí, ve které každý druhý člověk žil pod hranicí chudoby. Dnes to ale v téhle zvláštní protáhlé nudli na západě kontinentu ekonomicky šlape, což je cítit na každém kroku. Už jen desítky tisíc zaměstnanců, jako je Sofia – to je jeden ze střípků nápaditého chilského boje s nezaměstnaností.

Kousám desítky kilometrů neúrodnou pouští Atacama, která pokrývá téměř polovinu země. Těžko si představit, že právě tady může bujet úspěšná chilská ekonomika. Ale je to tak. Blížím se k jádru místního proslulého měděného průmyslu, které leží u města Calama v nadmořské výšce 2260 metrů na severu Chile. I když právě stojím na nejsušším místě planety, život tady pořádně kvete. Ulice jsou čisté a zbavené agresivního písku, jsou tady restaurace, velké supermarkety a všude mě zdraví měděné sochy. Z mědi je tady vlastně všechno, co z ní vyrobit lze, patnáct kilometrů za městem totiž leží bájný důl Chuquicamata.

Za pár hodin už při prohlídce stojím na…

I_obalka_R19
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R19
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte