Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Civilizace

Muž, který stál příliš blízko

Co nás učí věda o osobním prostoru

16-hlava
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Bývalý americký viceprezident a možný prezidentský kandidát Joe Biden se stal novým antihrdinou kampaně #MeToo, když si na něj několik žen stěžovalo, že se k nim v minulosti přibližoval příliš natěsno a nevhodně se jich dotýkal. Nebojte, nechceme tuto veskrze odpočinkovou rubriku proměnit v další arénu vášnivého sporu o přijatelnost kontaktu mezi pohlavími, jakých v současném světě zuří spousta.

Nelze ovšem vyloučit, že některý z našich čtenářů bude v budoucnosti usilovat o veřejnou funkci, a pár doporučení, jak blízko se ke svým voličům vlastně smí přiblížit, se mu tedy může hodit. Takže: připravte si krejčovský metr a jdeme na to.

Tři zóny

Potřeboval ho i americký antropolog Edward Hall, který zkoumání osobního prostoru v seriózní vědě v šedesátých letech minulého století etabloval. Během terénních výzkumů s obyvateli několika kontinentů Hall změřil, že fyzický prostor kolem každého člověka lze rozdělit na jakási tři pásma s rozdílným stupněm důvěrnosti.

To nejbližší – nazývané intimní – sahá asi pětačtyřicet centimetrů kolem těla a běžný jedinec do něj ochotně pouští jen své nejbližší, zpravidla partnera a děti. Do druhé zóny (45–120 centimetrů) mají přístup přátelé nebo kolegové v práci. Neznámí cizinci by se pak měli držet za ní, tedy ve třetí zóně nazývané sociální.

Tyhle bubliny se u dětí vyvíjejí zhruba ve třech až čtyřech letech věku a posilují se během puberty. Jde samozřejmě o průměrné údaje vzdálenosti, které se mění nejen od člověka k člověku…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R16
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

zástupce šéfredaktora

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1454
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte