I s detailní znalostí slovenské scény je zřejmě pro většinu Čechů těžko představitelné, jak velká změna je spojená se zvolením Zuzany Čaputové prezidentkou. Za normálních okolností by se zřejmě řešilo primárně to, že poprvé uspěla žena, ale tady jde o mnohem víc. Je to, jako když ztroskotá vaše loď, zoufale se snažíte udržet hlavu nad hladinou moře a jako zázrakem se k vám dostane prám, na kterém se můžete zachytit. Od smrti Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové se zdálo, že země slyší jen samé špatné zprávy. Tohle je bod obratu.

Jiné volby

Slovenská společnost je rozdělená a bude tomu tak i po volbách. Vítězství Zuzany Čaputové nezacelí utržené rány, nevyžene fašisty ze země a ani nezlepší stávající vládu. Jen ta část společnosti, která se dosud cítila být opomíjená, či dokonce zaháněná do kouta, dostala naději. Mnozí často připomínají: Ale vždyť tu byl Andrej Kiska. To je sice pravda, jenže nikdo netušil, jak volby – ve kterých už Kiska odmítal kandidovat – dopadnou. Nikdo neměl jistotu, jestli se najde dostatečně silný kandidát či kandidátka. A ještě větší neznámou bylo, zda se podaří odrazit kandidáta mocného Smeru.

Volby probíhaly za zcela jiných okolností než ty předchozí. Nešlo jen o vraždu dvou mladých lidí, ale i řadu afér a odhalení selhávajícího státu. Všichni tušili, že teď se hraje o mnohem víc a že případný neúspěch zástupce Smeru může být vnímán jako další prasklina v základech této dlouho neotřesitelné strany.

Ale nejen jejích. Slovenská…

I_obalka_R14
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R14
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte