Nejstarší syn Tomáš, který se začíná angažovat v ochraně klimatu, mi začátkem března píše: „Bylo by skvělé, kdyby z vědecké obce vyšla podpora studentské klimatické stávce. Takže se tážu, jestli je to něco, co bys případně mohl vykopnout i ty?“ Jasně že mohl. Jednak je to jednodušší než řešit všechny své klimatické fauly, počínaje neekologickým vánočním stromkem a častým létáním na vědecké konference konče. A jednak je mi inspirátorka stávky, švédská středoškolačka Greta Thunberg, sympatická. Když loni v září místo do školy vyrazila sama před švédský parlament s podomácku vyrobeným transparentem s nápisem „Školní klimatická stávka“, asi netušila, že v březnu budou protestovat středoškoláci v bezmála sto zemích včetně Česka. A když rozdávala kolemjdoucím ručně psané letáčky, kde stálo: „Dělám to proto, že vy dospělí kašlete na moji budoucnost“, možná jen v koutku duše věřila, že to s námi fakt pohne.

Pohnulo a s kolegy jsme dali dohromady pár vět na podporu stávkujících studentů s tím, že pokud jim my dospělí nechceme zcela zkazit budoucnost, tak se musíme rychle pustit do domácích úkolů vyplývajících pro nás z pařížské klimatické dohody. Ať už jde o útlum těžby a spalování uhlí nebo péči o zemědělskou půdu, lesy a vodu v krajině, hlavní je, aby politici, ale v posledku i my všichni, konečně začali něco pořádně dělat. Prohlášení jsme poslali s prosbou o podporu signatářům Vědeckého klimatického fóra, členům Učené společnosti a dalším akademikům. Až na pár kritických hlasů,…

I_obalka_R12_Oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R12_Oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte