Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Fokus

Učitelé: Půl roku pro sebe

Čeští učitelé dostali na konci loňského roku 15 procent navíc, ale všichni víme, že je to málo. Na to, aby se dostali aspoň na zdejší vysokoškolský průměr, by jejich platy musely podobně růst ještě několik let.

Stále tedy platí, že učitelé patří mezi nejhůř placené vysokoškoláky. O to zajímavější jsou jejich odpovědi v čerstvé anketě Respektu. Otázka „Co by se mělo ve školách změnit, aby se vám lépe učilo?“ přiměla oslovené kantory k úplně jiným úvahám, než jsou peníze. Každý z oslovených přišel s jiným nápadem a odpovědi svědčí o tom, že učitelé svoji práci navzdory jisté nepřízni eráru silně prožívají. Pochopitelný důsledek nízkých platů zmínil jen předseda Asociace pedagogů základního školství a zároveň ředitel jedné z pražských základních škol Jaroslav Štercl. Začínající učitel si vydělá tak málo, že čerství vysokoškoláci se o práci raději ucházejí jinde a školy těžko shánějí chybějící lidi.

Ani když novopečený učitel zamíří do školy, není vyhráno. Pedagogické fakulty totiž zavalí studenty spoustou poznatků z předmětu, který by měli učit. Na to podstatné, jak učit, už ale většinou nedojde. „Fakulta nepracovala s tím, že nejde o nabiflovaná fakta, ale hlavně o to umět je dětem předat,“ stěžuje si v anketě mladý učitel ze středočeských Dymokur Ondřej Holoubek. Sám tenhle handicap řeší tak, že navštěvuje různé kurzy, kde se – navzdory tomu, že má celkem čerstvý titul z pedagogické fakulty – učí, jak učit.

Školství tu nedrží vize politiků, ale…

I_obalka_R06
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R06
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte