Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Fokus

Učitelé: Půl roku pro sebe

Čeští učitelé dostali na konci loňského roku 15 procent navíc, ale všichni víme, že je to málo. Na to, aby se dostali aspoň na zdejší vysokoškolský průměr, by jejich platy musely podobně růst ještě několik let.

Stále tedy platí, že učitelé patří mezi nejhůř placené vysokoškoláky. O to zajímavější jsou jejich odpovědi v čerstvé anketě Respektu. Otázka „Co by se mělo ve školách změnit, aby se vám lépe učilo?“ přiměla oslovené kantory k úplně jiným úvahám, než jsou peníze. Každý z oslovených přišel s jiným nápadem a odpovědi svědčí o tom, že učitelé svoji práci navzdory jisté nepřízni eráru silně prožívají. Pochopitelný důsledek nízkých platů zmínil jen předseda Asociace pedagogů základního školství a zároveň ředitel jedné z pražských základních škol Jaroslav Štercl. Začínající učitel si vydělá tak málo, že čerství vysokoškoláci se o práci raději ucházejí jinde a školy těžko shánějí chybějící lidi.

Ani když novopečený učitel zamíří do školy, není vyhráno. Pedagogické fakulty totiž zavalí studenty spoustou poznatků z předmětu, který by měli učit. Na to podstatné, jak učit, už ale většinou nedojde. „Fakulta nepracovala s tím, že nejde o nabiflovaná fakta, ale hlavně o to umět je dětem předat,“ stěžuje si v anketě mladý učitel ze středočeských Dymokur Ondřej Holoubek. Sám tenhle handicap řeší tak, že navštěvuje různé kurzy, kde se – navzdory tomu, že má celkem čerstvý titul z pedagogické fakulty – učí, jak učit.

Školství tu nedrží vize politiků, ale…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R06
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Hana Čápová

redaktorka

capova 300
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1093
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte