Tesla Powerpacks at Neoen wind farm in Hornsdale
Dvacetina výkonu Temelína. (Bateriové úložiště Hornsdale v Austrálii) • Autor: REUTERS

Teplárna Mydlovary je zdrojem tepla a teplé vody pro čtyřtisícové jihočeské město Zliv. Spaluje zemní plyn a biomasu. V únoru u ní bylo uvedeno do zkušebního provozu zatím největší bateriové úložiště v Česku, zařízení, které v mnoha zemích světa už teď pomáhá při zavádění obnovitelných zdrojů energie. A u nás? Všimněme si zdánlivě nepodstatného detailu: tahle velká baterie, donedávna existující jen v představách vizionářů, vedlejší produkt elektromobilní revoluce, u nás doprovází teplárnu. Proč je to důležité, brzy uvidíme.

Zvenčí baterie připomíná běžný nákladní kontejner. Po krátkých kovových schůdcích můžete vystoupat k azurovým dveřím a nahlédnout dovnitř. Informatici by si to tu snadno mohli splést se serverovnou – v řadě kovových regálů jsou nad sebou nastrkané menší moduly s trčícími kabely a tiše vrnícím větráčkem v každém z nich. Nejde však o servery, ale bateriové moduly. V celém kontejneru jich je pěkných pár desítek a dohromady vytvářejí baterii o kapacitě 1,75 MWh. Běžnou českou domácnost by mohla elektřinou zásobovat asi půl roku.

V porovnání se samotnou teplárnou nebo elektrárnou je tahle „velká“ baterka vlastně pořád docela malé zařízení. Do budoucna může však mít důležitý význam pro rozvoj české energetiky. Tu totiž čekají v následující dekádě nemalé změny. Připravuje se postupné vypínání dosluhujících uhelných elektráren. Začátkem listopadu premiér Andrej Babiš před poslanci nadhodil, že by se nemusely stavět nové jaderné bloky, místo toho by se…

I_obalka_R48
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R48
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte