Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Teplo na nos

Babička má plán. Vnoučata, pěkně se posaďte a poslouchejte její vyprávění. Bude u toho plést a až skončí, budete koukat.

Babička je už stará, věří všemu, co vidí na internetu, a pak se hádá s vnoučaty, že má pravdu. A zase jí nikdo nevěřil, že existuje ohřívač nosu. Ale existuje a prodává se v e-shopech včetně Amazonu, uznáváme to, babi. Je to návlek na nos zachycený za ušima šňůrkou, zpravidla je pletený, někdy též z plyše, a kdo si ho nasadí, vypadá jako hraboš. Ale má nos v teple. Něco za něco, tak to v životě chodí, milá vnoučata. A už mlčte.

Ohřívač nosu se může tvářit jako novinka, ale na babičku si nepřijdou. Ví, že se vyrábí již dávno a k vynálezu se hlásí jistá Grace van Hulsteyn. Již jako studentka v Bryn Mawr v americkém státě Pensylvánie s ním vyrážela do ulic. Dosáhla jisté popularity, a ohřívač nosu představila dokonce v televizní show.

To byl rok 1958, začátek a také konec slávy Grace van Hulsteyn. Dále žila poklidný život, dokud neumřela, a babička si nevymyslela ani slovo, viz nekrolog v The New York Times. Celý život ji hřálo, že dala světu ohřívač nosu, který si skutečně čas od času někdo uštrikoval. Šťastná to žena, povzdychla si babička. Chcete to znát dál, milé děti?

No dobrá. Teď to bude o Chesteru Greenwoodovi. Ten bruslil na rybníku v Farmingtonu v americkém státě Maine v zimě asi tak 1875. Mrzly mu pro změnu uši. A tak si zhotovil chrániče z bobří kožešiny a drátu. Záhy je ještě vylepšil, aby neodstávaly, dal si vynález patentovat a…

I_obalka_R45
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R45
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Karolína Vránková

redaktorka

vrankova_s.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1217
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte