Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Fokus

Není vůle

Senátoři hledají svého předsedu

Horní komora tuzemského parlamentu právě prochází poněkud neobvyklou etapou. Ani téměř měsíc po volbách není jasné, kdo na ustavující schůzi v polovině listopadu nahradí dosluhujícího předsedu Senátu Milana Štěcha (ČSSD). O post se ucházejí hned tři nejsilnější kluby – a poprvé v novodobé české historii jsou jejich síly takřka vyrovnané.

Je nám to jedno

Občanští demokraté i Starostové a nezávislí mají po posledních volbách v Senátu po 18 členech a v těsném závěsu za nimi jsou lidovci s 15 senátory. Kaž- dá z této trojice chce svého předsedu. ODS by v čele rady starších nejraději viděla svého straníka a současného místopředsedu Senátu Jaroslava Kuberu, lidovci trvají na dosluhujícím předsedovi evropského výboru a bývalém rektorovi Václavu Hamplovi a Starostové a nezávislí minulý týden navrhli předsedu svého klubu Jana Horníka. Kdo z nich to ale nakonec bude, nelze v tuto chvíli předvídat.

Povolební konstelace jasně mluvila pro bezproblémovou dohodu. ODS, STAN a KDU-ČSL získaly v horní komoře dohromady 51 z 81 hlasů a padala slova o „potřebě konsenzu napříč celou komorou“. Už před volbami se navíc mluvilo o možném nástupnictví Hampla z KDU-ČSL, protože se podle průzkumů počítalo s posílením lidoveckého klubu, který přeskočí propadající se sociální demokracii. Tenhle předpoklad se ale dnes ukazuje jako neaktuální.

„Před volbami jsme si dovedli představit, že Václav Hampl bude tím spojovacím článkem,“ souhlasí předseda klubu STAN Horník. „Nicméně nyní, kdy tu…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R45
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Andrea Procházková

redaktorka, fokus

29872524_10208843909693312_4885752205986113782_o
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 226
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte