Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Agenda

Může se v politice lhát?

Kdo lže, ten krade. Tohle oblíbené rčení se možná nikam nehodí lépe než do politiky. Jenže jak trestat politické lháře, pokud ještě nestihli nic ukrást? Stačí spoléhat na to, že trest zařídí voliči svým hlasováním? Nebo má existovat ještě nějaký jiný arbitr, který si na lhaní v politice došlápne?

Leccos o tom vědí v Polsku. Minulý týden tam byl odsouzen premiér Mateusz Morawiecki právě za lhaní v předvolební kampani. Věc se odehrála teď na podzim v Krakově, kam Morawiecki přijel podpořit kandidátku své strany Právo a spravedlnost. Při té příležitosti prohlásil, že krakovská radnice vedená politickými protivníky z Občanské platformy „neudělala nic nebo skoro nic proti smogu“.

Dotčení politici podali žalobu, soud ve zkráceném řízení tvrzení premiéra ověřil a konstatoval, že jde o lež, která má potenciál poškodit před volbami politického soupeře. Soud tedy nařídil, aby premiér uvedl v televizi informaci na pravou míru.

Přitom Morawiecki byl za podobnou věc odsouzen už v září. Tehdy zase tvrdil, že jeho vláda utratila během roku a půl za opravu silnic víc než kabinety Občanské platformy během osmi let. I tady následovala žaloba kvůli lhaní, soud si investice spočítal a lež potvrdil. Morawiecki pak musel veřejně vysvětlit, jak se to s investicemi do silnic skutečně má.

Zdá se, že takový rozsudek by měl být pro politické lháře solidním trestem. Jestli se tím ovšem dá vymýtit z politických kampaní lež, je dost nejisté. Často se na politickém hřišti pohybuje řada…

I_obalka_R45
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R45
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2163
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte