Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Fokus

Krásný čínský svět

Čína napnula síly k velkému cíli: předběhnout Západ na poli umělé inteligence a stát se díky tomu nejen technologickým, ale i mocenským vůdcem planety

18th China Adolescent Robotics Competition & World Adolescent Robot Contest 2018
Fascinace sci-fi technologiemi je všudypřítomná. (Soutěž středoškoláků v robotice) • Autor: VCG via Getty Images

 

Když Donald Trump koncem minulého roku navštívil Čínu, tak mu jeho hostitelé na velké obrazovce promítli video Donalda Trumpa. Mluvil na něm s obvyklou dikcí, s nezaměnitelným tónem hlasu – ovšem v bezchybné a plynulé čínštině, kterou současný americký prezident samozřejmě neovládá. Zvuk, který k nerozeznání od reality doprovázel obrazový záznam Trumpovy tiskové konference, vytvořily algoritmy čínského startupu iFlytek.

Čína se chtěla americkému prezidentovi pochlubit pokroky na poli moderních technologií, v tomto případě umělé inteligence pracující s lidským hlasem. iFlytek je čínským lídrem v tomto odvětví a například prestižní výzkumný institut MIT firmu vloni zařadil mezi desítku nejpokrokovějších podniků světa. Tento úspěch je projevem mohutného trendu, který začal zhruba před pěti lety a v jehož rámci se z Číny mimo velkou pozornost evropské veřejnosti stává technologická velmoc. Komunistická říše přestává být jen montovnou, která levně sestavuje a vyrábí produkty vyvinuté západními inovátory.

CHINA-TIANJIN-HAN ZHENG-INSPECTION (CN)
Podpora z nejvyšších míst. (Čínský vicepremiér na návštěvě startupu iFlytek) • Autor: Profimedia, UPPA News

Dokladů čínského vzestupu je nespočet. Mezi dvacítkou největších internetových firem světa – měřeno tržní hodnotou jejich akcií – je jedenáct amerických a devět čínských. Před pěti lety měla Čína v první dvacítce pouze dva zástupce. Mezi padesátkou startupů s nejvyšší hodnotou je pak 26 čínských a mimochodem ani jeden evropský. Tyto zprávy jsou mnohem…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R45
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Lindner

redaktor, zahraničí

lindner tomas
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte