Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Civilizace

Pravítka a paragrafy

Nejrychlejší způsob, jak si zvednout náladu, je překvapivě jednoduchý

33-hlava
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Máte depresi, chybí vám energie, nemůžete se zbavit stresu a zaplavují vás negativní vzpomínky? Těžká chvíle. Obzvlášť proto, že odrazit se ode dna vždycky nějakou dobu trvá. Dnes pro vás ale máme jeden tip, jak si zvednout náladu rychle a jednoduše. Alespoň o chlup.

Připraveni? Takže – narovnejte záda, vztyčte hlavu, trochu roztáhněte ramena a nechte je uvolněně klesnout. Zkrátka – sedněte si rovně. Je to celkem banální, ale řada vědeckých studií potvrzuje, že v téhle pozici bude váš život záhy růžovější.

Člověk vzpřímený

Ano, zní to až nepravděpodobně, ale ta otravná paní (u starších ročníků soudružka) učitelka, která vás v první třídě přísným hlasem nabádala, ať sedíte jako pravítko, měla nejspíš pravdu. Rovné sezení pomáhá nejen páteři, což je obecně známo, ale záhadným způsobem prospívá i psychice.

Studií na tohle téma existuje celá řada a mívají velmi podobný design, jak se ve vědě říká. Výzkumníci najmou skupinu lidí a rozdělí ji na dvě půlky. V první z nich nechají lidi sedět zapadlé do židlí s ohnutými zády, zaoblenými rameny a předsunutou hlavou (jako paragraf, jak říkala paní učitelka), případně je nechají sedět normálně, což ovšem stejně znamená, že se většina do podobné pozice brzy sesune. Druhou polovinu vědci pečlivě instruují, aby seděli rovně a přitom uvolněně, případně ať vzpřímenou posturu podpoří nalepením pásek, které tělo drží. Oběma skupinám pak výzkumníci zadají stejný úkol.

Postupně tak vědci zjistili, že vzpřímené sezení…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R33
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

zástupce šéfredaktora

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1461
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte