Ve vyhrocených časech se i komunální volby mění ve vysokou politiku. A letos tomu tak rozhodně bude. Minulý týden adepti na zastupitele odevzdali volební kandidátky, což lze vnímat jako začátek zásadního střetu o podobu politické scény.

A vše nasvědčuje tomu, že z pohledu celostátní politiky bude nejdůležitější výsledek v hlavním městě. Svědčí o tom hned tři faktory. Zaprvé Andrej Babiš odsunul lídra kandidátky, kterého si vybrali pražští členové ANO, a dosadil svého muže. Zadruhé se nečekaně spojila na jedné kandidátní listině TOP 09, KDU-ČSL, STAN, LES a Demokraté Jana Kasla. A zatřetí se podařilo Janu Čižinskému a jeho spolupracovníkům získat neuvěřitelných bezmála sto tisíc podpisů na podporu jeho týmu nezávislých kandidátů. Pak je ale ještě třeba zmínit Piráty, kteří rovněž mohou bojovat o vítězství, a ODS, jež bude chtít dokázat, že je lídrem pravice.

Ze všech vystoupení je zatím zřejmé, že volby chce většina stran pojmout jako referendum o Andreji Babišovi. A mohou uspět. Nejen proto, že Babiš sestavil vládu, která se poprvé od roku 1989 opírá o komunisty, což se pravicové Praze moc nelíbí. ANO má ale navíc za sebou ne příliš povedené vedení města. Špatný dojem ještě umocnil sám Babiš, když odmítl lídra kandidátky Patrika Nachera a nahradil ho podnikatelem Petrem Stuchlíkem.

K tomu se vlastně nabízí otázka: Jak může ANO doufat, že mu Pražané svěří (znovu) své město, když sám Babiš nepovažuje členy ANO za dost svéprávné na to, aby vybrali kandidáta na…

I_obalka_R32
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R32
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2267

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte