Kauza H-System se minulý týden opět řešila na několika polích. Premiér Andrej Babiš se pasoval do role mediátora mezi družstvem Svatopluk, které mluví za část podvedených klientů, a konkurzním správcem Josefem Monsportem. Pondělní schůzka skončila konstatováním, že šest desítek lidí z Horoměřic, jimž teoreticky hrozilo vystěhování z bytů, za něž už dávno zaplatili, je zatím opustit nemusí.

Dvojí selhání

Není to ale žádný průlom. Konkurzní správce sice uspěl s žalobou u Nejvyššího soudu, že Horoměřičtí mají byty do měsíce vyklidit. Zároveň však od začátku říkal, že nikoho na ulici stěhovat nechce, potřebuje jen bič, aby družstevníky konečně dotlačil k dohodě, za kolik byty z konkurzní podstaty vykoupí. Družstvo nabídlo 10,5 milionu korun (necelých 200 tisíc na každého), Monsport chtěl víc: současnou tržní cenu bytů sníženou o to, co sami družstevníci do nedodělaných bytů investovali, aby se v nich po krachu H-Systemu v devadesátých letech dalo bydlet. Měřil jim stejným metrem jako předtím skupině jiných družstevníků z Velkých Přílep, kteří si domy z konkurzní podstaty vykoupili kolem roku 2010.

Možnost, že by družstevníkům na koupi bytů přispěl stát, Babiš odmítl s vysvětlením, že jiní lidé utopili peníze zase v jiných projektech, není možné protežovat jednu skupinu. Kolik bude konkurzní správce od Horoměřických chtít konkrétně, se uvidí. Během srpna bude vybrán znalec (shodnout by se na něm měli věřitelé i družstevníci), který cenu stanoví.

Naopak předseda…

I_obalka_R32
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R32
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte