32-hlava
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Na úvod malý coming out: autor těchto řádek se bojí výšek. Když spolužáci po rozdání vysvědčení spásali třešně na vzrostlém stromě nedaleko školy, držel se jako klíště nejspodnější větve a předstíral, že mu níže položené plody více chutnají. Při plánování rodinných výletů se úzkostlivě vyhýbal rozhlednám a v panelákovém bytě tchyně (7. patro) dodnes odmítá vstoupit na balkon. A tak dále, však víte.

Nebo alespoň zhruba čtvrtina z nás, která podle výzkumů trpí něčím podobným, ví. Všem podobně postiženým pozemšťanům ale teď svitla nová naděje v čerstvě publikovaném výzkumu Daniela Freemana z Oxfordské univerzity. Profesor psychologie nejen objevil nečekaně účinnou léčbu závratí, ale dost možná odstartoval zcela novou éru terapie jako takové.

Nikam nelez

Strach z výšek patří mezi nejběžnější fobie a co do četnosti hravě předčí děs z hadů, pavouků nebo uzavřených prostor. Za hlavní příčinu býval považován nějaký traumatický zážitek z dětství, případně vliv úzkostných rodičů, kteří batolící se ratolest kdysi příliš krotili v objevování výšek a zadělávali tak na budoucího fobika. Nové studie posledních let ovšem naznačují další možné souvislosti.

Zdá se, že lidé trpící závratěmi mají o něco horší rovnováhu a špatně odhadují vertikální vzdálenosti. To znamená, že strach z výšek u nich může plnit jistou ochrannou funkci – mozek se jim formou návalů úzkosti snaží naznačit, ať raději nikam nelezou, protože jsou nemotorní.

Akrofobie, jak se téhle potíži odborně říká,…

I_obalka_R32
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R32
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1560

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte