Zákaz pití vody. Voda už není zdravá. Zjistili to britští vědci a američtí jim pomáhali. Ne, není to základ života – a britští vědci ji používají, leda aby spláchli watercloset.

Naštěstí britští vědci zjistili, že jsou tu i jiné vody, které naopak zdravé jsou. Jsou to totiž vody rostlinné – a jestli si někdo dosud myslel, že voda je anorganická sloučenina neživého původu a že to nejde, tak ať to jde vysvětlit britským vědcům. Na kuráž si může loknout jedné z následujících rostlinných vod.

Zaprvé javorová voda. Proudí z kořenů javoru vzhůru a cestou je možné ji dírkou čepovat. Ovšem pouze když je více než minus čtyři a méně než plus sedm stupňů. Tenhle algoritmus britských vědců vzbudil ve vědeckém světě malou senzaci – jen vědci z Kanady je pomlouvali, že co se týče javorů, jsou mimo. Javorová voda se totiž čepuje zejména v Kanadě a pouze na jaře, k dostání je ovšem celoročně, a to i v zapadlých zdravých výživách v ČR.

Javorová voda má 45 kalorií v půl litru, což je stejně jako kokosová voda, o které pomlčíme, protože už je z módy a vědce i čtenáře nudí. Ovšem kaktusová voda? Ta má kalorií jen polovinu. Získává se z dužiny kaktusu a má vše, co je třeba k přežití v poušti i v dnešním vyprahlém světě – minerály, lahodnou chuť a málo cukru. A také taurin, silný antioxidant, a betalain, červené barvivo, které zbarví tváře a odbarví kruhy pod očima a postarší paní zbaví pichlavosti a udělá z nich zase pouštní žabky.

A last but not least, britští vědci tu mají ještě…

I_obalka_R30
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R30
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Karolína Vránková

redaktorka

vrankova_s.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1334

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte