52A_jaros_varianta
Chceme nacházet společnou řeč. (Tomáš Palucha) • Autor: Milan Jaroš

Během zkušební doby jsem práci v pražské laboratoři vyměnil za nárazový džob řidiče na turné zahraničních skupin. Lákalo mě cestování a vzrušení poznat osobně zákulisí velkých koncertů i oblíbené kapely,“ vzpomíná čtyřiatřicetiletý Libor Palucha na přelomový okamžik svého života i tvorby. Podobně k téhle práci dospěl i o dva roky mladší Jan Tomáš:  kvůli zápalu pro hudbu nedokončil studia práv a psychologie. A někde tady se začal rodit i společný projekt obou kytaristů pojmenovaný jednoduše Tomáš Palucha, se kterým právě vydali novou desku Čaro.

„Muzika je pro nás síť lidí, na které narazíš během turné. Svět je díky tomu mnohem menší, než se zdá,“ vysvětluje duo myšlenku projektu, který přesahuje geografické hranice i žánry.  Do jejich společných hudebních kořenů totiž přirozeně začali vstupovat i další muzikanti – když se kapelám, které vozili, zmínili, že sami hrají na kytaru. V atmosférických nahrávkách jsou tak vepsané monotónní kilometry na dálnicích, hovory v dodávkách i přátelská pouta mezi lidmi, jež spojuje sveřepý přístup k věci. Je to hudba komunitní, nevyzpytatelná a svým způsobem spirituální.

Nápady na novou desku vznikaly přímo před plátnem, když improvizovali na Letní filmové škole v Uherském Hradišti při němém snímku o čarodějnických procesech. Z volně plynoucího toku hudby vysekali osm prolínajících se skladeb, které mají zachycovat kouzlo koncertů. „Lidé často říkají, že nemohou s jistotou říct, kde naše hudba začíná a končí,“ popisují…

I_obalka_R30
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R30
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte