Tisková konference Donalda Trumpa v Helsinkách byla nejtrapnějším vystoupením jakéhokoli amerického prezidenta, na jaké si dokážu vzpomenout. Nesmyslné pokusy ze všeho se vymluvit pak vyzněly ještě absurdněji. Katastrofální a ponižující představení však překrylo jiný rys Trumpova výkladu Ruska. Jak nedávno tweetoval, „naše vztahy s Ruskem nebyly NIKDY horší díky mnoha letům americké hlouposti a stupidity“. Tato představa je dnes v Trumpově mysli pevně zaklesnuta a formuje jeho pohled na Putina a Rusko. A je to téma, které je potřeba brát vážně.

Představa, že Washington „ztratil Rusko“, se opakovaně vynořuje od poloviny devadesátých let. Vím to, protože jsem patřil mezi ty, kdo ji razili. V magazínu deníku The New York Times jsem v roce 1998 tvrdil, že „nejdůležitější na celé proměně světa po konci studené války je transformace Ruska. Podobně jako v případě Německa a Japonska v roce 1945 i tentokrát trvalý mír vyžaduje, aby byla Moskva integrována do západního světa. V opačném případě se bude politicky i ekonomicky rozvrácená velmoc cítit ukřivděná a odmítne světový řád po studené válce.“

Tvrdil jsem, že k integraci nikdy nedošlo, protože Washington nenabízel dost ambiciózní pomoc. Zároveň nebral dostatečné ohledy na ruské bezpečnostní zájmy – například na Balkáně, kde Spojené státy provedly vojenské intervence, jež se přímo příčily ruskému vnímání světa.

Vzpomínky na Bushe

Dodnes věřím tomu, že George H. W. Bush a Bill Clinton propásli příležitost pokusit se…

I_obalka_R30
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R30
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte