Kultura

Osada na pahorku

První humoristická osadnická sága z izraelského Divokého západu

V málokteré zásadní zprávě v Izraeli chybí sousloví židovské osady – jako teď, když tamní parlament přijal minulý týden kontroverzní zákon, který zemi definuje coby výlučně židovský stát. Arabština teď není oficiálním jazykem a zakládání židovských osad je národní zájem. Už proto je dobré připomenout, že česky je k dispozici román Osada na pahorku od tamního prozaika, překladatele a rockového hudebníka střední generace Asafa Gavrona (1968), který zachytil tento fenomén mnohem barvitěji, než to dokázala jakákoli média. A v němž chaotický život osadníků odráží rozpory i neuchopitelnost současného Izraele.

Na nedávném Světě knihy Gavron vysvětloval, že se nemohl opírat o žádná beletristická díla o tomto prostředí, neboť všechna byla psána zevnitř a s propagandistickými cíli. Je nevěřící a žije v Tel Avivu, přesto po dva roky jednu takovou nelegální odnož legální osady jižně od Jeruzaléma navštěvoval, aby nasál atmosféru. S její existencí nesouhlasí – ale i tady přece žijí lidé a každý člověk tam má svůj příběh.

Hyperaktivní avantgarda

Jeho kniha je sice o trochu méně jazykově barvitá než díla největších autorů typu Amose Oze či Davida Grossmana, ale zvládá rozpětí od biblické hebrejštiny po slang, a hlavně má jiný prim. Dostalo se jí označení první humoristická osadnická sága z izraelského Divokého západu - tedy Západního břehu Jordánu, kde Palestinci chtějí svůj stát. Často je dokonce titulována jako velký izraelský román dneška vypovídající o současném…

I_obalka_R30
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R30
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte