Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Komentáře

Nepochopitelní tygři a slepice

„Je to obtížně pochopitelné pro běžného člověka,“ prohlásil minulý týden v Českém rozhlase šéf České inspekce životního prostředí Erik Geuss. Měl na mysli šokující případ odhalených jatek, v nichž vietnamsko-česká parta zabíjela a téměř bezezbytku zpracovávala tygry. Tygry chované v klecích nuzných zvěřinců Ludvíka Berouska.

Jde o odpudivý byznys a policie s inspekcí by měly použít všechny možnosti k jeho zastavení. Nebude to snadné. Na šelmách, které se i v zajetí snadno množí, je možné po zabití a zpracování na kůži, kosti, pohlavní orgány, drápy, zuby, obočí či usušený vývar z masa vydělat na východoasijském trhu ovládaném pověrami spoustu peněz. Zisky z jednoho zvířete jdou podle celní správy do milionů korun.

O případu minulý týden referovala zdejší média a pohoršení, které jejich informace vyvolaly, je očividné a jistě zasloužené. Geussem zmíněná „nepochopitelnost“ má ovšem jeden užitečný rozměr.

Není to tak dávno, co médii proběhla jiná zpráva. Skupina aktivistů pronikla do jedné z místních slepičáren a natočila klece, v nichž živoří tisíce slepic v přítmí na drátech na prostoru o velikosti krabice od bot. V jiných případech se snaží odpůrci velkochovů problematizovat zacházení s prasaty, která prožijí krátký život na několika metrech čtverečních betonu, aby byla také bezezbytku zpracována.

Chování aktivistů přitom bývá často nazíráno s podezřením nebo rovnou odporem. Jsou vnímáni jako radikálové, kteří se snaží jiným vnutit extrémní pohled na životní styl…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R30
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

2007-1057-vobr-svehla.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2013
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte