Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Každodenní stalinismus. Obyčejný život v neobyčejné době: Sovětské Rusko ve 30. letech

Zatímco dějiny stalinského teroru coby přímé represe a veřejného divadla v podobě procesů a čistek jsou zmapovány důkladně, všední den obyčejného člověka v neobyčejné době stále představuje pro historiky výzvu. Jak se žilo a přežívalo v době velkých hesel, smělých plánů, všudypřítomného nedostatku a strachu? To zachycuje australsko-americká historička Sheila Fitzpatrick v monografii Každodenní stalinismus.

Navazuje mimo jiné na výzkum Kateriny Clark v oblasti sovětské literatury a Very Dunham, jež se věnovala vzestupu nové střední třídy v poválečném SSSR. Jejich perspektivu spojuje důraz na pečlivé odlišení ideologických frází o revolučním zřízení a demytizující pohled na všední realitu, jež se v průběhu třicátých let vědomě odchylovala od ideje beztřídní společnosti a směřovala k opaku – rozdělenému, konzumem a systémem privilegií řízenému společenství. Dílo Sheily Fitzpatrick (originál 1999) je tak vtahující sondou do doby velkých změn. Když Stalin uvalil na zemi drakonická opatření v podobě čistek a teroru, vyvstala zároveň nutnost budovat si novou vrstvu loajálních služebníků, pro něž režim vyhradil řadu materiálních výsad. Nejednalo se však výhradně o dělníky a rolníky, jak se režim zaklínal, ale o nové kariérní komunisty a aparátníky.

Kniha ukazuje,  v jak drastických podmínkách přitom žili pracující lidé: mapuje rozklad vztahů způsobených nedostatkem, závistí, kriminalitou a klientelismem. Zkoumá, jak stalinismus poznamenal identitu svých občanů…

I_obalka_R25
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R25
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte