Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Komentáře

Amerika vyklízí pole

Pro Čínu je Trumpova administrativa dárkem k nezaplacení

Amerika zůstane ve 21. století dominantní mocností pouze tehdy, když bude dominovat Tichomoří,“ říkával mi zesnulý Li Kuang-jao. Li, zakladatel moderního Singapuru a jeden z nejinteligentnějších stratégů, jaké jsem znal, toto téma zmiňoval na sklonku svého života, když se obával zhroucení stability, jež umožnila neobyčejný globální růst posledních 50 let. Byl si jistý, že klíčem je silná americká přítomnost v Asii, která se rychle stává centrem globální ekonomiky a moci. Zdá se nicméně, že Donald Trump dělá vše pro to, aby Liovo přesvědčení popřel.

Média se vlastně mýlí. Skutečným titulkem k summitu Kima s Trumpem – ironií osudu konaném právě v Singapuru – by mělo být: „Spojené státy oslabují sedmdesátileté spojenectví s Jižní Koreou“. Nejvýraznějším bodem Trumpovy iniciativy nebyla chvála severokorejského diktátora Kim Čong-una, ale zrušení společných vojenských cvičení s Jižní Koreou, jež Trump v severokorejském rétorickém stylu označil jako „provokující“.

Prezident Trump musel zapomenout, co stojí v jeho podkladech. Ve skutečnosti právě Severní Korea provokuje a ohrožuje Jižní Koreu od chvíle, kdy na ni v roce 1950 zaútočila. Odhaduje se, že Severní Korea má v aktivní službě zhruba milion vojáků, téměř dvojnásobný počet než jih poloostrova, a že vybudovala možná až 20 tunelů určených k překvapivé invazi. Severní Korea také podle studie think tanku RAND Corporation disponuje šesti tisíci dělostřeleckých zařízení schopných zasáhnout jih a dosah některých z nich je…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R25
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte