Pokud se tento týden v Singapuru skutečně setká Donald Trump s Kim Čong-unem, což bude po předchozích zkušenostech jisté teprve v okamžiku, až se společně objeví před televizními kamerami, nebude úplně snadné pochopit, co ze schůzky vlastně vyplývá. Oba do ní vstupují s velmi rozdílným čtením situace. Vyprávějí vlastně dva odlišné příběhy.

První je slyšet z Washingtonu a zní přibližně takto: Geniální lídr kombinací své inteligence, tvrdosti a charakterové neotřesitelnosti přinutil pomateného protivníka ke kapitulaci. To se nikomu z jeho předchůdců nepodařilo a svědčí to o tom, že současný prezident měl od počátku pravdu a je chytřejší než ostatní.

Druhý zaznívá z Pchjongjangu zhruba následovně: Geniální lídr kombinací své nadpřirozené rodové inteligence a charakterové neotřesitelnosti přinutil zákeřnou imperialistickou supervelmoc ke kapitulaci. To se hned tak někomu nepodaří a svědčí to o jeho nenahraditelnosti.

Z perspektivy Washingtonu dokázal Trump zabránit nebezpečnému Kimovi v použití jaderných zbraní. Z hlediska Pchjongjangu Kim dokázal jaderný program dokončit a právě ho začal používat. Nikoli ovšem způsobem, jakým se zpravidla straší a který byl použit pouze v Hirošimě a Nagasaki, ale tak, jak se jaderné zbraně používají obvykle: jako prostředek vydírání, nátlaku, páky k vyjednávání.

Kdo má plán

Jak se tedy vlastně pozná, že schůzka skončila pro Západ úspěchem? Trump žádá „úplné, ověřitelné a nevratné jaderné odzbrojení“. Pokud…

I_obalka_R24
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R24
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1673

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte