07_dopis_foto_varianta Gio Matchavariani

Tenhle den nezačíná probuzením. Začne asi někdy okolo třetí hodiny ráno, právě když se chystáme vyrazit z baru do největšího tbiliského klubu Bassiani. Dnes se tam vypravují skoro všichni moji známí. Vystupují tu umělci z německého elektronického labelu Giegling, kteří jsou mezi mladými v gruzínském hlavním městě nesmírně populární. Tbilisi se vyšvihlo v posledních pár letech na vrchol světové scény elektronické hudby. Některé weby o Bassiani dokonce píšou jako o Berghainu východní Evropy. Všemi lidmi v baru ale v jednu chvíli jako by proběhl proud a i my za okamžik zjišťujeme, že námi tak očekávaná událost se nekoná. V Bassiani a v dalším populárním tanečním klubu Café Gallery proběhly policejní razie. Další dva, Khidi a Mtkvari, byly uzavřeny. Dovnitř vtrhli maskovaní policisté, nechali rozsvítit všechna světla, na tanečníky mířili samopaly a přinutili je postavit se s rukama za hlavou čelem ke zdi. Poté všechny vyvedli.

Proč? Podle ministra vnitra, který okamžitě zásah komentoval, chtěli zadržet dealery drog. V posledních pár týdnech se v Tbilisi objevila neznámá látka, po jejímž požití zemřelo pět mladých lidí. Ministr tvrdí, že si ji koupili právě během víkendové party v klubech. To ale většině lidí okolo mě nepřipadá jako uspokojivé vysvětlení drsného zásahu, při němž navíc bylo zatčeno několik manažerů klubu. Ti jsou současně lídry hnutí White Noise bojujícího za dekriminalizaci drog. V Gruzii je každý třetí vězeň vězněn kvůli drogám a uživatelům místo léčby hrozí…

I_obalka_R21
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R21
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte