Kultura

Zlatý z nebe

Byl jednou jeden Vilík a jedna Olga, on zahradní architekt, ona vyučená pekařka. Když se v sedmdesátých letech Vilík ocitl jako saxofonista undergroundové kapely v hledáčku StB, vzali se, aby za ním Olga mohla jako choť chodit po soudech. Režim je posléze vyhnal do Kanady, odkud se po revoluci Vilík vrátil sám, protože to byl větroplach a stýskalo se mu po kapele. I tak si ale Olga dodnes myslí, že přes všechno špatné pro ni byl ono „zlatý z nebe“ z názvu knížky, no prostě „k nezaplacení“.

Vilík se pochopitelně ve skutečnosti jmenuje Vratislav Brabenec a Olga je dnes dvaasedmdesátiletá Marie Benetková, která knihu napsala. A je to nečekaně svižný knižní debut. Jistě i díky redakční práci Alice Horáčkové, která Benetkovou objevila před třemi lety během sbírání materiálu pro svůj biografický román o básnířce Vladimíře Čerepkové. Co mohlo být předurčeno k sentimentálnímu vzpomínání na krasosmutný milostný příběh dvou „postiženců“, jak Benetková označuje lidi z disentu, je bezelstně ironickou črtou, která do obrazu české společnosti z dob totality přidává řadu osobitých detailů.

Benetková v ohlédnutí za ztroskotaným vztahem (zbyla však po něm dcera a trvající přátelství obou rodičů) píše také o věcech, o nichž se obvykle nemluví. Že jí vlastní matka dlouho nedokázala přiznat, že se rozvedla. Že naopak ona sama před otcem předstírala, že neemigrovala a posílala mu z Kanady dopisy přes Prahu, v níž na ně kamarádka lepila československé známky. Nebo že byla v roce 1976 do…

I_obalka_R01
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R01
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1800

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte