Toto pondělí v osm ráno se po dvou týdnech znovu otevře urgentní příjem pražské nemocnice Motol. Z běžného provozu ho v polovině dubna vyřadila nemoc, kterou zná většina z nás jako historickou záležitost – spalničky. Jeden ze záchranářů zůstal doma s horečkou, kašlem, rýmou a zarudlýma očima. Když se mu v ústech objevily bělavé tečky se zarudlým okolím a pak se mu červená vyrážka začala z obličeje šířit po těle, bylo jasné, že chřipka to nebude. Spalničky zalarmovaly celou nemocnici. Ti, kdo se záchranářem přišli do styku, museli na test, zda mají protilátky. Tři další lidé – dva zdravotníci a pacient – onemocněli a zhruba 30 nemělo imunitu. Šli do karantény, během níž se mělo ukázat, zda se také nenakazili. Oslabený urgentní příjem bral jen případy, kterým šlo o život.

Pražští hygienici ale byli v pohotovosti dřív než Motol, od začátku března; 23 případů spalniček za první dva měsíce roku docela kontrastovalo s obvyklou nulou. Podle posledních informací dostalo spalničky 73 lidí (od sedmi měsíců do 62 let), z toho 24 dětí a 49 dospělých.

Třetí v pořadí

Ještě před pár desítkami let bývaly spalničky běžná dětská nemoc, již mělo za sebou zhruba 80 procent populace. V roce 1969 začalo u nás povinné očkování, a přestože imunita, kterou tělu dodává, netrvá věčně, většina českých i evropských odborníků se shoduje, že očkování se vyplatí. Spalničky jsou vysoce nakažlivé, a protože se vyrážka objevuje až po čase, bývá zpočátku obtížné je diagnostikovat. Sama o sobě je…

I_obalka_R19
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R19
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte