EU Budget Commissioner Oettinger holds a news conference in Brussels
Jdeme na jih. (Günther Oettinger) • Autor: REUTERS

Evropská komise minulou středu představila svůj návrh unijního rozpočtu na roky 2021–2027. Jde o peníze, které EU mezi své členy rozdělí na fondech, dotacích nebo které utratí třeba na ochranu společných hranic. Zveřejněný nástřel je prvním krokem dlouhého vyjednávání jak v Evropském parlamentu, tak v jednotlivých zemích. Na výsledku bude záležet i to, kolik společných peněz v následujících devíti letech přiteče do států, jež na členství v Unii čistě finančně vydělávají – včetně Česka.

Trochu úskok

Komisaři připravili rozpočet pro Unii, ve které bude o jednoho člena méně. A o dost podstatného: příští rok na jaře odejde ze spolku Velká Británie, jež zároveň patřila mezi největší přispěvatele. Přesto je navrhovaná výše výdajů, přes jeden a čtvrt bilionu eur, vyšší než u aktuálně čerpaného rozpočtu (pro srovnání: jde o plánované výdaje na sedm let, a je to podobná částka jako výdaje státního rozpočtu Německa, největšího unijního státu, jen za loňský rok).

Ono „přesto“ vzbudilo nevoli bohatých států, pro které to nevyhnutelně znamená, že budou muset přispívat víc. Německý eurokomisař Günther Oettinger, který má sestavování rozpočtu na starosti, se nechal slyšet, že většina států „mu naznačovala“, že větší příspěvky skousnou. Třeba nizozemský premiér Mark Rutte však návrh označil rovnou za nepřijatelný. Nizozemsko je dlouhodobě zastáncem spořivosti, co se evropského přerozdělování týče, ale mluví i za severské země nebo například Rakousko.

Plány komisařů zároveň…

I_obalka_R19
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R19
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

zástupce šéfredaktora, Fokus

brolik
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1517

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte