Vatican general audience
Lidský služebník Krista. (Papež František mezi věřícími) • Autor: Polaris, Profimedia

Ta první byla obvyklá mše „půlnoční“, v jednom ze dvou tamních největších kostelů. Lodí chrámu duněly varhany, věřící se choulili do kabátů. Když kněz započal kázání, zavál kostelem smutek. Někde, pravil muž o oltáře, dnes večer, na Štědrý den, sedí opuštěná smutná stařenka. Je sama, nemá nikoho a na cestu sem, mezi nás, jí už nezbývá sil. Snad měla v životě smůlu, že zůstala tak sama, my ostatní ale děláme vše pro to, abychom dopadli stejně. Společnost ztrácí smysl pro širokou rodinu, někteří snad ani nemají děti vůbec. Osud smutné staré ženy je tak vlastně metaforou osudu nás všech, vymírající společnosti sebestředných individualit, které ztratily směr. Svět není v pořádku. My nejsme v pořádku. A na to nesmíme zapomínat. Pak znovu duněly varhany a chlad chrámu se zakusoval hluboko pod svršky přítomných.

V druhém velkém kostele se o den později uváděla Česká mše vánoční, se vší parádou profesionálního orchestru a dvou pěveckých sborů. Byla to čistá radost. Umělci hráli i zpívali svižnou skladbu zavrženého sebevraha Jakuba Jana Ryby s vervou, publikum si souhlasně podupávalo a občas v nadšení tleskalo dlaněmi v rukavicích na místech, kde se vůbec aplaudovat nemá.  A když „mše“ skončila, otočila se dirigentka čelem k publiku a ansámbl za jejími zády spustil sérii dobře známých koled. Kostel byl na nohou a duněl zpěvem lidských hlasů, smysl Vánoc i důvod, proč jsme se toho večera sešli, byl úplně jasný. Narodil se syn boží a přináší šanci na spásu. Na konci našeho…

I_obalka_R18_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R18_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1902

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte