Divadlo Járy Cimrmana
Zatím jsme si rozdělili práci tak, že my hrajeme a on se soudí. • Autor: Milan Jaroš

V novinách se objevila zpráva s titulkem Smoljakův syn vyhrál spor s Cimrmany. Vítězný syn se jmenuje Filip a poraženou stranou se zřejmě myslí Divadlo Járy Cimrmana. Jako principál tohoto souboru cítím, že by si naši diváci a také pořadatelé mimopražských představení zasloužili vědět, co se to mezi námi a jedním z potomků mého přítele a spolupracovníka Ladislava Smoljaka stalo.

Když jsme se rozhodli pokračovat v provozování her dvojice Smoljak-Svěrák i po smrti jednoho z tvůrců, ukázalo se, že Ladislav Smoljak, vlastník poloviny autorských práv, prohlásil za jejich dědice rovným dílem své čtyři děti: Davida, Kateřinu, Alžbětu a Filipa. Každý ze jmenovaných tedy vlastní jednu osminu, tj. 12,5 procenta. Jako držitel 50 procent autorských práv jsem si představoval, že to bude spolupráce harmonická, vždyť potomkům plynou z každého představení odměny a šířit otcova díla je úkol, který si zaslouží jejich podporu. Nemýlil jsem se v případě prvních tří jmenovaných sourozenců. Máme se vzájemně rádi a není problému, který bychom nedokázali řešit dohodou. Letos David Smoljak doprovázel anglicky mluvící Cimrman Theatre na turné v USA a natočil o této misi dokumentární film.

V případě Filipa Smoljaka jsem se zmýlil totálně. Kdyby otec svým dětem takto odkázal dům, pak by o tom, jak s ním naloží, rozhodli dědicové většinou hlasů. Ale s autorskými právy je to jinak: i minoritní dědic, byť by jich vlastnil pouhé jedno procento, může blokovat záměry všech ostatních vlastníků.…

I_obalka_R17
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R17
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte