45A_jaros_varianta
Zbyšek Sion • Autor: Milan Jaroš

Na vaší aktuální retrospektivě v klatovské Galerii U Bílého jednorožce jsem od jedné návštěvnice zaslechl, že teprve vaše obrazy namalované po roce 1989 na ni nepůsobí depresivně. Co říkáte na tento postřeh?

Jako depresivní bych je určitě nepojmenoval. Pozitivní na nich je přece už jenom fakt, že jsem tehdy vůbec něco vytvářel. Celá ta doba předtím byla depresivní. A já maloval tak, aby o ní v mých obrazech zůstalo svědectví.

V rodné Poličce vám zároveň k osmdesátinám uspořádali výstavu z vašich vůbec prvních obrazů. V polovině padesátých let jste maloval pijáky v nálevnách, hráče kulečníku nebo tanečníky na jazzové zábavě. Byla to tedy zcela jiná tvorba, než byl socialistický realismus, tehdy jediný oficiálně povolený směr.

Vládnoucí režim chtěl mít umění optimistické. Představovali si, že se budou dělat samí úderníci a hrdinové socialistické práce. Ale musím říct, že tehdejší profesoři na Akademii výtvarných umění nám nic nevnucovali. Pamatovali ještě první republiku.

Na akademii jste nastoupil v roce 1958 a záhy jste začal vytvářet na svou dobu radikálně abstraktní kompozice, které jste ale musel dělat tajně, aby vás nadřízení oněch profesorů nevyhodili. Proč jste se vůbec na takovou školu hlásil?

To z dnešního pohledu už není úplně pochopitelné. Ale pokud tehdy člověk neměl doklad o absolutoriu vysoké umělecké školy a chtěl by na volné noze malovat, byl by…

I_obalka_R17
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R17
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1695

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte