28
Ve volebním štábu ANO, 21.10.2017 • Autor: Milan Jaroš

Když se na politické scéně objevilo hnutí ANO, vnímali to mnozí jako projekt budoucnosti. Vedle složitých a neflexibilních struktur klasických stran tu najednou bylo uskupení, do kterého jeho šéf Andrej Babiš vybíral známé individuality – Martina Stropnického, Martina Komárka, Roberta Pelikána, Pavla Teličku, Jiřího Zlatušku a další. Mezitím se ale hnutí proměňuje do přesného opaku sebe samého.

Strany, jejichž členy nespojuje ideologie či společná vize, to mají z dlouhodobého hlediska vždy těžké. Když ji však vede příliš dominantní lídr, je to ještě těžší. Osobnosti jsou z logiky věci výjimečné tím, že vyčnívají, dělají něco po svém, narušují zaběhaný řád. Jak ale mají něco dělat po svém, když všichni čekají jen na to, co řekne předseda?

Reklama
Reklama

Některé osobnosti se s Babišem rozešly ve zlém, jiné ho i nadále velmi oceňují. Obě skupiny jsou však vlastně jeho obětí. I když to Babiš třeba nechce, nedovolí nikomu vedle sebe vyrůst. To je nevýhoda vůdcovských stran. V nich se očekává poslušnost a postup v řadě. Proto také vidíme jistý rozpor mezi komunálními politiky za ANO, kteří jsou nezávislejší, neboť jsou od vedení v Praze daleko, a poslaneckým klubem.

I_obalka_R16

Pokud vezmeme vážně vyjádření Roberta Pelikána, zdá se, jako by najednou zjistil, že je ve špatné partaji. Chce totiž prosazovat věci, které podle něj většina spolustraníků odmítá. V jakémkoli jiném uskupení by nepochybně zkusil kolegy přesvědčit a odešel až tehdy, když by neuspěl. Ve straně silného lídra se ale podobný postup příliš nepěstuje.

Pokud není jasné jeho přání, zavládne jistá panika: Jaký postoj zaujmout? Co kdyby se náhodou později ukázalo, že si šéf myslí něco jiného? Každý je přece nahraditelný, což se ukázalo už před volbami, kdy se velká část poslanců nedostala znovu na kandidátku. A tak se čeká.

Ideální projekt pro loajální přikyvovače, ale noční můra pro aktivní politiky. Velký profil Roberta Pelikána najdete na str. 14–19.

Ještě jedno upozornění, Lela Geislerová si na pár týdnů bere volno, takže po tu dobu nebude vycházet Zen Žen.

Vážené čtenářky,

vážení čtenáři,

inspirativní čtení vám přeje

Erik Tabery

šéfredaktor

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2244

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte