Kultura

Houbařka

Viktorie Hanišová debutovala v roce 2015 románem Anežka o mateřství traumatizujícím nejen pro matku, ale ještě mnohem víc pro dítě. Téma násilí na dětech rozvíjí i v druhé próze Houbařka. Mladá žena Sára, novodobá pošumavská poustevnice, se každé ráno vydává na dlouhou trasu sbírat houby, které za pár stovek prodá v restauraci Muchomůrka. Z rutiny ji vytrhne zpráva o smrti matky. Odjíždí na pohřeb do Plzně, kde se v rodinné vile setkává s bratry a hlavně se stínem minulosti. Po návratu se pokouší vrátit do života v ústraní, ale krunýř pořád něco narušuje. Nový šéf Muchomůrky, prorezlá střecha chaty a především vzpomínky. A tak se do popisů lesů, hub a houbaření začínají vlamovat kapitoly o zdánlivě bezstarostném životě prominentní rodiny.

Rodina je symbol bezpečí i častý zdroj nevyléčitelných traumat. Je známo, že dítěti hrozí častěji nebezpečí od blízkých, kdy navíc tragédie zůstává skryta pod spořádanou fasádou. A právě tato nevyslovenost je autorčiným tématem, o němž prý hodlá psát i v třetí knize. V debutu byla snaha traktovat „svoje“ téma natolik v popředí, až to bylo na škodu kvalitám i vyznění díla. Autorka na čtenáře sypala další a další chyby a bolestné zážitky matky i dcery, až ho jen utopila v pocitu beznaděje. V Houbařce je rafinovanější: ich forma umožňuje postupně vklouznout do života hrdinky – a o to tíživěji s ní pak prožíváme nejen zneužití, ale i snahu vše ututlat a hodit na oběť vinu za rozklad rodiny.

Sáru poznáváme jako…

I_obalka_R13_OPRAVA
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R13_OPRAVA
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte