11-profil-stepanova
Lenka Štěpánová • Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Na schůzku přichází rovnou ze školy, kde před chvílí dopsala písemku z práva a politologie. „Bylo to jednoduché, jsou to moje oblíbené předměty,“ usmívá se po příchodu do kavárny osmnáctiletá gymnazistka a odkládá na zem školní batoh. Jinak ale prý do školy moc často nechodí. Díky vstřícné ředitelce má totiž povolený individuální studijní plán, aby se mohla naplno věnovat své hlavní životní vášni – boji za přeměnu českého školství.

Na něm toho angažované pražské studentce Lence Štěpánové vadí hodně. „Nelíbí se mi frontální systém výuky, kdy učitel na žáky jako kazatel přenáší hotové poznatky a oni mu je pak v testech zase na papíře vracejí zpátky. Tomu říkám vzdělávací bulimie,“ vysvětluje studentka. Výhrady ji už v patnácti letech přivedly do spolku nazvaného Česká středoškolská unie. Dnes stojí v jeho čele a studentská organizace je docela vidět: tlakem přímo na politiky reálně – byť logicky pomalu – mění poměry na středních školách. „Společnost byla zvyklá, že žáci jsou ucha a s vyjadřováním názorů by měli počkat, až vyjdou ze školy. To je naprosto iluzorní představa, kterou se nám docela daří měnit. K našemu vzdělávání se vyjadřujeme a myslím, že se nám z toho podařilo udělat samozřejmou věc,“ bilancuje blonďatá studentka. Štěpánová předsednické křeslo ve vlivném spolku brzy opustí a chystá se studovat na prestižní britské univerzitě. I tam si ale vybrala pedagogiku, aby mohla doma jednou bojovat za pestřejší výuku.

Malá, ale důležitá

Základní škola prý…

I_obalka_R11_oprava kod
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R11_oprava kod
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte