Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Fokus

Inkluze pokračuje

Nový ministr školství chce získat na záměr integrace dětí se speciálními potřebami více financí

Praha, Lány, 13.12.2017, Andrej Babiš, vláda, jmenování vlády, noví ministři FOTO MAFRA DAN MATERNA
Robert Plaga • Autor: MFDNES + LN, Profimedia

Je třeba provést revizi inkluzivního vzdělávání,“ prohlásil v polovině prosince na tiskovce Babišovy vlády nový ministr školství Robert Plaga. Vzápětí dodal, že to bude jeden z jeho hlavních úkolů. Jaké změny tedy můžeme od nového ministra očekávat?

Jde o peníze

Robert Plaga působí na ministerstvu školství od roku 2015, kdy dělal politického náměstka pro vysoké školy. Podle spolupracovníků má na inkluzi velmi podobný názor jako jeho předchůdce a podporovatel modelu společného vzdělávání (jehož ideou je udržet slabší děti ve třídách s vynikajícími spolužáky a tím eliminovat jejich potenciální vzdělávací a sociální propad) Stanislav Štech. Plaga po svém jmenování v médiích několikrát vystoupil s tím, že inkluzi rušit nechce. Reforma se prý má odehrát především v oblasti financování. Ministerstvo školství chce na společné vzdělávání dětí se speciálními potřebami v běžných školách vyhradit pět miliard korun. Nyní návrh rozpočtu nárok zahrnuje pouhé dvě miliardy. Zbytek peněz se chystá Plaga shánět. Ministerstvo například zmenší krajům rezervy, ze kterých se v minulosti jednotlivým školám poskytovala část výdajů (odteď to má zaštiťovat hlavně ministerstvo). Kromě toho chce sáhnout i do svých vlastních úspor.

Nový ministr vkládá největší naděje do vyjednávání s ministryní financí Alenou Schillerovou a premiérem Andrejem Babišem, které se uskuteční po Novém roce a kde je podle něj šance získat na inkluzi chybějící peníze. To však vůbec nemusí vyjít – Andrej Babiš na…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R01
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte