Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Agenda

Naskočení, nalehnutí a obejmutí

Případ Kateřiny Krejčové otevírá problém, kterého se česká policie i justice bojí

Kateřina Krejčová, aktivistka, soud, Praha 15.2.2017
Začali svádět a pak bouchly saze. (Kateřina Krejčová) • Autor: Michaela Danelová

Může být policista, který poruší při výkonu funkce své pravomoci, chráněnou úřední osobou? Má každý občan právo postavit se na odpor policistovi, který toleruje porušování lidských práv a základních svobod? O tyhle dvě zásadní otázky se hraje ve zdánlivě banálním případu Kateřiny Krejčové, která byla minulý týden – šlo v tomto případu už o čtvrté soudní jednání – odsouzena k měsíčnímu podmíněnému vězení za napadení policisty. A nebylo to poslední stání, věc se vzhledem k průběhu soudních jednání dostane asi až k Ústavnímu soudu. Definitivní verdikt vymezí, co si policisté mohou dovolit při výkonu své funkce a co si mohou dovolit občané při obraně svých práv.

Dvě optiky

Třicetiletá doktorandka na FAMU poslouchá odůvodnění soudkyně Edity Beranové, proč si zaslouží být potrestána. Lehce se usmívá, před chvílí přednesla svou dvanáctiminutovou závěrečnou řeč, nicméně zbytečně. Soudkyně vytahuje předem napsaný rozsudek a čte. Kateřina Krejčová v červenci 2015 „naskočila“ na záda policistovi, který předtím zasáhl proti jejímu příteli, a způsobila mu zranění, jež si vyžádalo osmidenní pracovní neschopnost. A pak vynáší zmíněný měsíční trest.

Vypadá to jednoduše. Konflikt, o který tu jde, zachytilo video jednoho ze svědků. Pozoruhodné je, že pár vteřin trvající záběr, který ukazuje „útok“ Krejčové v každém detailu, vidí každý aktér, včetně všech soudů, úplně jinak. Soudkyně Beranová akci Krejčové už podruhé (poprvé věc soudila se stejným výsledkem před rokem) vnímá jako…

I_obalka_R08
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R08
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte