Vláda by se měla zaměřit na působení Vrchního státního zastupitelství Olomouc a zvážit tam personální kroky. To je asi nejzajímavější vzkaz ze zprávy poslanecké vyšetřovací komise, která se zabývala loňskou policejní reformou – tedy zrušením protimafiánské a protikorupční policie a vytvořením zbrusu nového útvaru pod novým velením.

Personální kroky na zastupitelství tady ale zatím naštěstí nemohou „zvažovat“ politici, nýbrž jen nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, a ten už řekl, že neexistují důvody, proč by to dělal. A tak je to s celou poslaneckou zprávou. Je víceméně jen politickým gestem, které neřeší otázku, proč před osmi měsíci provedlo policejní prezidium likvidaci zásadních jednotek tak nepřipraveně a náhle. Poslanci se ani nepokusili zjistit, co policii a společnosti reorganizace přinesla.

Tišení velkého rozruchu

Od komise se čekalo loni v červenci, kdy vznikla, opravdu hodně. Bylo to celkem logické. Policejní prezident Tomáš Tuhý a jeho náměstek Zdeněk Laube krátce předtím rozpustili úspěšný protimafiánský útvar a Česko mělo velké téma. Šlo o krok řízený politiky a mafiány? Vysoce postavení policisté se navzájem obviňovali z vynášení informací, podávali na sebe trestní oznámení. Státní zástupci protestovali, že změna přišla bez konzultace s nimi, a varovali, že reorganizace zastaví vyšetřování několika závažných případů, které směřují k vládním i opozičním politickým stranám či k policistům. Koaliční strany si vyhrožovaly vypovězením vládní smlouvy…

I_obalka_R06
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R06
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte