62A_Bohdan Holomíček
Udržet nadhled. (Holomíčkův snímek z roku 1974)

Celý život se vyjadřoval slovem a chtěl, abychom si ho právě tak pamatovali. Kdyby Václav Havel tušil, že pouhých pět let po jeho smrti si víc než záznamy jeho myšlenek budeme připomínat obrazy jeho tváře, pravděpodobně by mu na ní vyskočil pověstný nesměle lišácký úsměv.

Takový, který je momentálně v mnoha variantách k vidění na výstavě maleb Tomáše Císařovského Úmysl a trochu náhoda v Centru současného umění DOX. A který září zejména ze stránek fotografické publikace Bohdana Holomíčka Album Václav, jež vyšla v Torstu a která je v pozměněné podobě rovněž ke zhlédnutí na zdech DOXu.

Vzpomínka na kostkovaný ubrus

K Holomíčkově tvorbě patří zvyk poznamenávat si na zvětšeniny fotografií data, případně i příběh jejich vzniku. Tady je ten Havlův: poprvé se potkali 4. května 1974, kdy Holomíčka na Hrádeček přivedla trutnovská knihkupkyně Jana Hošková. Zakázaný dramatik zrovna v místním pivovaře přikuloval sudy, amatérský fotograf v nedalekých Janských Lázních udržoval v chodu výtopnu. Havlovi bylo sedmatřicet, Holomíčkovi o sedm míň.

Jejich poslední společná fotka vznikla opět na Hrádečku pouhé tři týdny před Havlovou smrtí. Za ty skoro čtyři dekády přátelství se v Holomíčkově archivu nakupilo nepřeberně fotografií, které Havlovo soukromí zachytily (zejména v době disidentství) natolik citlivě a skoro tak věrně, jako by měl za patami neustále kameru, a přitom mu vůbec nevadila. Aspoň tak přirozeně snímky působí. Vybírat z nich lze ještě léta, při…

I_obalka_R06
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R06
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1722

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte