Revelers walk down Bourbon Street, located in the French Quarter of New Orleans, Louisiana
Autor: REUTERS

Blíží se konec ledna a noviny v New Orleansu už publikují první mapu vražd letošního roku. K 23. lednu je na ní patnáct červených teček. Pokud chce člověk v klidu v tomto jinak úžasném městě plném historie, jazzu a skvělého jídla žít, doporučuji nečíst noviny a nepouštět si večerní zprávy. Jinak je celkem pravděpodobné, že začnete trpět paranoidní představou, že se dříve či později stanete obětí trestného činu.

Nechoďte večer ven, nevzdalujte se od školního kampusu, nechoďte pokud možno pěšky. Že má New Orleans problém se zločinem, jsem se dozvěděla téměř okamžitě po svém prvním příjezdu sem před deseti lety. Pro mě a další pražské studenty zvyklé na hromadnou dopravu a přemisťování se z jednoho konce města na druhý v kteroukoli denní dobu to je velké rozčarování. Pracovníci univerzity i další studenti nás neustále varují, abychom si dávali pozor. Mají živě v paměti nedávnou stále neobjasněnou vraždu studenta na našich kolejích. Všichni podle nás přehánějí a jejich výstrahy nebereme v potaz. Co nám taky zbývá, když auto z nás nikdo nevlastní a na taxi z českého stipendia jaksi nezbývá.

Prahneme po nových zážitcích a vyrážíme do Francouzské čtvrti. Cesta po třídě Elysian Fields (Elysejská pole) spojující jezero Pontchartrain a řeku Mississippi je jen dalším zmatením. Jsme vůbec v Americe? V zemi blahobytu, krásných domů a drahých aut, jak ji známe z filmů a seriálů? Zatím to tak nevypadá. Je rok a půl po hurikánu Katrina. Míjíme polorozpadlé dřevěné domky s nápisy o…

I_obalka_R06
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R06
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
USA
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte