Každoroční měření, jestli by Česku prospělo přijetí eura, spěje letos ke stejnému výsledku jako obvykle. „Zase doporučíme počkat,“ říká Oldřich Dědek, člen bankovní rady České národní banky, která posudek vydává vždy v prosinci spolu s ministerstvem financí.

Dvacetistránkový dokument by správně měl být podkladem pro vládu, aby se politici mohli objektivně rozhodnout, jestli je na euro už vhodný čas. Z toho letošního plyne, že ekonomická kritéria pro přijetí měny nikdy nevycházela lépe. Přesto bankéři doporučují zatím nic nepodnikat a počkat na vhodnější dobu.

Podle logiky, s jakou materiál vzniká, je taková doba v nedohlednu. Zdejší debata o euru totiž uvízla v bludném kruhu. Přijmout ho chce jen malá část společnosti, přičemž ČNB – expertní orgán, jehož názor by mohl mít velkou váhu – zase nechce proti odpůrcům jít. Podle Dědka je zjevné, že nová vláda pod taktovkou ANO euro nezavede. „Rozumím politikům, že pokud euro podporuje jen 20 procent veřejnosti, nelze to přehlížet,“ dodává muž, který byl deset let vládním zmocněncem pro zavedení eura a o Česku mluví jako o „ideálním kandidátovi“. Teď ale v ČNB hlasoval s ostatními pro „čekat“, protože v této věci prý nestojí za to jít s vládou do konfliktu.

Tohle je naše práce

I v ČNB je hodně odpůrců eura. Česko by s ním přišlo o nezávislou měnovou politiku, což je pro ČNB hlavní náplň práce. Navíc je bankéřům blízký postoj Andreje Babiše, který říká, že nechce sdílet záruky za dluhy okolních států a bank. Přitom…

I_obalka_R48
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R48
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Nádoba

redaktor, fokus

nadoba_g6mmo
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1014

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte