Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura Kultura

Jak cestovat s lososem a jiné eseje

Chcete vědět, jaké je prohřešit se sodomií vůči tiráku a při jaké příležitosti hovoří letuška v esperantu? Pak si dopřejte cestování s lososem. Paběrky z publicistiky Umberta Eca jsou variací na čapkovské „jak se co dělá“ – od obsluhy hotelové konvičky na kávu po (ne)používání mobilu. Příležitostné sloupky z l’Espresso v rozmezí let 1975–1991 (s  přívažkem dekády do roku 2014) jsou ideálním čtením do tramvaje. Nicméně nedosahují svižnosti Poznámek na krabičkách od sirek, tedy výboru z devadesátých let. Z textů o faxu, telegramech, ale i webu je navíc zřejmé, že „tento příběh se odehrál již před nějakou dobou“. Z některých glos sice plyne, že se nic nezměnilo, ale víc je tu dokladů, jak moc se svět za onen čas změnil. Bezesporu jde o soubor vhodný na seminář z mediálních studií, zastrčit knihu do poličky vedle Jména růže či Mezí interpretace se ale bude příznivcům Eca asi poněkud zajídat.

Jistěže tu autor umí zaujmout, třeba v glose Jak mluvit o zvířatech nebo v titulním sloupku z roku 1986 uvedeném tezí, „že existují dva hlavní problémy, jež sužují naši dobu – invaze počítačů a znepokojivá expanze třetího světa“. Aby soubor držel pohromadě, je to však málo. Častěji než bryskního pozorovatele tepu doby zde k tomu nalézáme pedofoba a snoba, který se rozčiluje kvůli neslučitelnosti turbulence a konzistence pokrmů na transatlantických aerolinkách. Ecova ironie je uzavřená do bariér kulturních elit ve stylu všichni jsou blázni, jen já jsem letadlo.

I_obalka_R47
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R47
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte